Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7.30 - 15.30 • środa 7.30 – 17.00 • piątek 7.30 – 14.00
A A A
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
24.05.2023 •

KURS NA SAMODZIELNOŚĆ 2023

Projekt Kurs na samodzielność 2023, dofinansowany ze środków PFRON, ma na celu podnoszenie samodzielności osób niewidomych w różnych obszarach funkcjonowania. Przeznaczony jest dla osób dorosłych z całej Polski z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności wzroku.

W kolejnej edycji projektu oferujemy następujące szkolenia:

 1. Szkoła letnia (szkolenie z zakresu rehabilitacji podstawowej)
 2. Szkoła jesienna (szkolenie tematyczne z zakresu rehabilitacji średniozaawansowanej)
 3. Szkoła zimowa (szkolenie tematyczne z zakresu rehabilitacji średniozaawansowanej)
 4. Szkolenie w miejscu zamieszkania

Szczegółowe informacje na temat szkoleń dostępne poniżej.

SZKOŁA LETNIA, WARSZAWA, TERMIN: 30.07.2023 – 26.08.2023. SZKOLENIE Z ZAKRESU REHABILITACJI PODSTAWOWEJ.

Podczas czterotygodniowego zjazdu uczestnicy będą mieli uczestniczyli w zajęciach z orientacji przestrzennej (poruszanie się z białą laską), czynności życia codziennego, pisma Braille’a, skorzystają z porad stylisty oraz psychologa. Ponadto oferujemy zajęcia, podczas których będzie można nauczyć się bezwzrokowej obsługi komputera i smartfonu. Pomiędzy lekcjami znajdziemy czas na naukę relaksacji oraz zajęcia kulturalno-rozwojowe. Niedziele wypełnione będą wycieczkami mającymi na celu bezwzrokowe zapoznanie się z dobrami kultury. Codziennie rano prowadzone będą prowadzone zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej dostosowane do możliwości i potrzeb uczestników.

Dodatkowo, po zakończonym szkoleniu każdy z uczestników weźmie udział w zajęciach z zakresu orientacji przestrzennej w swoim miejscu zamieszkania oraz będą uzupełniali swoją wiedzę z zakresu użytkowania nowoczesnych technologii podczas zdalnych konsultacji z instruktorami.

Szkolenie ma pomóc w usamodzielnianiu się osób, które niedawno straciły wzrok. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy. Koszt szkolenia to 200 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOŁA JESIENNA, WARSZAWA, TERMIN: LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2023. SZKOLENIE TEMATYCZNE – UŻYTKOWANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII ORAZ ORIENTACJA PRZESTRZENNA

Dokładny termin szkolenia zostanie podany w czerwcu 2023 roku.

Podczas tygodniowego zjazdu jesiennego uczestnicy podejmą intensywną naukę korzystania z nowoczesnych technologii (komputery, smartphony, nawigacje GPS). W trakcie szkolenia prowadzone będą również codzienne zajęcia z zakresu orientacji przestrzennej i mobilności. Całe wydarzenie uzupełniać będą poranne zajęcia z gimnastyki oraz wieczorne zajęcia kulturalno-rozwojowe. Na rozpoczęcie oraz zakończenie szkolenia oferujemy zajęcia integracyjne prowadzone przez doświadczonych psychologów.

Szkolenie ma na celu pomoc osobom, które potrzebują usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z wyżej wymienionych tematów. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy.  Koszt szkolenia to 50 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOŁA ZIMOWA, TERMIN: STYCZEŃ 2024. SZKOLENIE TEMATYCZNE – ORIENTACJA PRZESTRZENNA, ZAJĘCIA KULINARNE, CZYNNOŚCI DNIA CODZIENNEGO.

Dokładny termin szkolenia zostanie podany w czerwcu 2023 roku.

Podczas tygodniowego zjazdu jesiennego uczestnicy  wezmą udział w zajęciach z zakresu: orientacji przestrzennej i mobilności (poruszanie się z białą laską), zajęciach kulinarnych, zajęciach z zakresu czynności dnia codziennego. Całe wydarzenie uzupełniać będą: zajęcia integracyjne, codzienne poranne zajęcia z gimnastyki oraz zajęcia kulturalno-rozwojowe.

Szkolenie ma na celu pomoc osobom, które potrzebują usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z wyżej wymienionych tematów. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy. Koszt szkolenia to 50 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOLENIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

Dodatkowa rekrutacja prowadzona jest dla osób, które potrzebują wsparcia w zakresie:

 1. Orientacji przestrzennej i mobilności (poruszanie się z białą laską)
 2. Użytkowania nowoczesnych technologii (komputer, smartphone)
 3. Orientacji przestrzennej i mobilności oraz użytkowania nowoczesnych technologii

Szkolenie z orientacji przestrzennej odbywa się w miejscu zamieszkania osoby zakwalifikowanej do projektu. Szkolenie z użytkowania nowoczesnych technologii odbywa się w formie zdalnej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Kandydat wybiera rodzaj szkolenia, którym jest zainteresowany, zaznaczając odpowiednią opcję w ankiecie.

Przed wysłaniem ankiety prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi szkolenia oraz regulaminem obowiązującym na zjazdach (dostępny w załączniku). Uczestnikom szkolenia podstawowego i szkoleń tematycznych zapewniamy zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. Przyjazd na koszt własny Uczestnika. Nie przewidujemy możliwości przyjazdu z przewodnikiem.  Uczestnikom w dotarciu z dworca i na miejscu będą pomagać nasi asystenci, bądź wolontariusze.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z osobą opiekującą się projektem:

Anna Kamińska

e-mail: a.kaminska@fundacjavismaior.pl

tel.: 512 589 011

« powrót
 • Facebook
 • CENTRUM WSPARCIA
 • Antydepresyjny Telefon Zaufania
 • NIEBIESKA LINIA
 • Dziecko
 • Niepełnosprawni

Newsletter