poniedziałek, wtorek, czwartek 7.30 - 15.30 • środa 7.30 – 17.00 • piątek 7.30 – 14.00
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
23.09.2016 •
Katarzyna Misiuna •

Istotna informacja dotyczÄ…ca programu Rodzina 500 plus

WyjaÅ›nienie MRPiPS w zwiÄ…zku z doniesieniami medialnymi sugerujÄ…cymi, że dzieciom (także niepeÅ‚nosprawnym podopiecznym ) przebywajÄ…cym w pieczy zastÄ™pczej nie przysÅ‚uguje Å›wiadczenie z programu „Rodzina 500 plus”:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej od samego poczÄ…tku stoi na stanowisku, wyrażonym w piÅ›mie  z  12 kwietnia br. do wszystkich powiatów, że dodatek wychowawczy w pieczy zastÄ™pczej przysÅ‚uguje również na dzieci, które otrzymujÄ… wsparcie na podstawie przepisów o pomocy spoÅ‚ecznej. Stanowisko resortu jest jednoznaczne w tej kwestii – przysÅ‚uguje im Å›wiadczenie. Należy podkreÅ›lić, że dodatek wychowawczy zgodnie z ustawÄ… o pomocy paÅ„stwa w wychowywaniu dzieci jest zadaniem zleconym z administracji rzÄ…dowej,  to jednak  decyzja o przyznaniu tego dodatku należy do samorzÄ…du powiatowego.

W przyszÅ‚ym roku odbÄ™dzie przeglÄ…d ustawy i w przypadku gdy dodatki nie bÄ™dÄ… wypÅ‚acane dokonamy nowelizacji przepisów.

Rodzinie zastÄ™pczej oraz prowadzÄ…cemu rodzinny dom dziecka do Å›wiadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastÄ™pczej, na każde umieszczone dziecko przysÅ‚uguje dodatek w wysokoÅ›ci Å›wiadczenia wychowawczego okreÅ›lonego w przepisach o pomocy paÅ„stwa w wychowywaniu dzieci, zwany „dodatkiem wychowawczym”.

Dodatek ten przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej czy też w rodzinnym domu dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jest udzielany na wniosek odpowiednio rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka.

W obecnym stanie prawnym rodziny zastÄ™pcze mogÄ… pobierać Å›wiadczenia na podstawie obecnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów lub na podstawie przepisów obowiÄ…zujÄ…cych przed dniem wejÅ›cia  w życie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastÄ™pczej. Ustawa umożliwia też rodzinom zastÄ™pczym podjÄ™cie decyzji o korzystniejszym wyborze Å›wiadczeÅ„.

Zgodnie z opiniÄ… Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej rodzinie, która wybraÅ‚a przepisy dotychczasowe, przysÅ‚ugujÄ… również Å›wiadczenia i dodatki wynikajÄ…ce z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastÄ™pczej, a nie majÄ…ce swojego „odpowiednika” w przepisach dotychczasowych.

Dodatek wychowawczy jest Å›wiadczeniem powszechnym,  przysÅ‚uguje każdej rodzinie zastÄ™pczej, na każde umieszczone w tej rodzinie dziecko, niezależnie od dochodu, bez wzglÄ™du na moment powstania rodziny zastÄ™pczej, dokonany wybór co do podstawy prawnej przyznawanych Å›wiadczeÅ„, dochód tej rodziny, czy liczbÄ™ umieszczonych w niej dzieci.

Dodatek wychowawczy, w przeciwieÅ„stwie do innych Å›wiadczeÅ„ przysÅ‚ugujÄ…cych rodzinie zastÄ™pczej, jest finansowany ze Å›rodków budżetu paÅ„stwa, a nie ze Å›rodków wÅ‚asnych powiatu. Dodatek przysÅ‚uguje również w sytuacji nie pobierania Å›wiadczeÅ„ na pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Rodziny zastÄ™pcze w trakcie pobierania Å›wiadczeÅ„ na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka okreÅ›lonych w ustawie pomocy spoÅ‚ecznej, mogÄ… podjąć decyzjÄ™ o przejÅ›ciu na Å›wiadczenia wskazane w art. 80 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastÄ™pczej oraz zÅ‚ożyć wniosek w tej sprawie,  co jednoznacznie bÄ™dzie uprawniaÅ‚o je do pobierania dodatku wychowawczego.

• CENTRUM WSPARCIA
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania