Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7.30 - 15.30 • środa 7.30 – 17.00 • piątek 7.30 – 14.00
A A A
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
20.10.2022 •
Interwencja kryzysowa stanowi zespóÅ‚ interdyscyplinarnych dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych na rzecz osób i rodzin bÄ™dÄ…cych wstanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejÄ™tnoÅ›ci samodzielnego radzenia sobie, a dziÄ™ki temu zapobieganie przejÅ›ciu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolnoÅ›ci psychospoÅ‚ecznej.

InterwencjÄ… kryzysowÄ… obejmuje siÄ™ osoby i rodziny bez wzglÄ™du na posiadany dochód.

W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb
–poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych
–schronienia do 3 miesiÄ™cy.

Cudzoziemcom, o których mowa w art. 5a, można udzielić schronienia na okres ważnoÅ›ci zaÅ›wiadczenia,na okres ważnoÅ›ci zezwolenia na pobyt czasowy.

Matki z maÅ‚oletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotkniÄ™te przemocÄ… lub znajdujÄ…ce siÄ™ winnej sytuacji kryzysowej mogÄ… w ramach interwencji kryzysowej znaleźć schronienie i wsparcie w domach dla matek z maÅ‚oletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Do tych domów mogÄ… być również przyjmowani ojcowie z maÅ‚oletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujÄ…ce opiekÄ™ prawnÄ… nad dziećmi.

Przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa czÅ‚owieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godnoÅ›ci osobistej, a wÅ‚adze publiczne majÄ… obowiÄ…zek zapewnić wszystkim obywatelom równe traktowanie i poszanowanie ich praw i wolnoÅ›ci.

Ustawa o przeciwdziaÅ‚aniu przemocy w rodzinie formuÅ‚uje zadania dla instytucji samorzÄ…dowych i paÅ„stwowych w celu zwalczania i zapobiegania zjawisku przemocy, co jeszcze do niedawna byÅ‚o problemem marginalizowanym. NadrzÄ™dnym, wspólnym celem dziaÅ‚aÅ„ instytucji jest zmniejszenie rozmiarów przemocy, pomoc i wsparcie osób uwikÅ‚anych w ten proces.

Podstawowe kryteria, na podstawie których rozpoznaje siÄ™ przemoc w rodzinie to: intencjonalność, dysproporcja siÅ‚, naruszanie godnoÅ›ci i praw, powodowanie cierpienia i szkód. Przemoc w rodzinie może mieć postać:

- przemocy fizycznej np. popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, ciskanie w kogoś przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucanie w niebezpiecznej okolicy, nieudzielanie koniecznej pomocy,

- przemocy psychicznej np. wyÅ›miewanie poglÄ…dów, religii, pochodzenia, narzucanie wÅ‚asnych poglÄ…dów, karanie przez odmowÄ™ uczuć, zainteresowania, szacunku, staÅ‚a krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolacja spoÅ‚eczna (kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami), domaganie siÄ™ posÅ‚uszeÅ„stwa, ograniczanie snu i pożywienia, degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie), stosowanie gróźb, itp.,

- przemocy seksualnej np. wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, demonstrowanie zazdroÅ›ci, krytyka zachowaÅ„ seksualnych kobiety, itp.

- przemocy ekonomicznej np. odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspokajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodziny (zaniedbanie).

 

Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej funkcjonuje

Ośrodek Interwencji Kryzysowej pod adresem:

OIK Åšroda ÅšlÄ…ska, ul. WrocÅ‚awska 2, 55-300 Åšroda ÅšlÄ…ska    

tel. 71/396-89-62

w ramach, którego można otrzymać pomoc socjalnÄ… oraz psychologicznÄ…, a także osoby sÄ… kierowane do punktu nieodpÅ‚atnej pomocy prawnej.

Jednocześnie informuję, że od 01.01.2020 r. ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy, na terenie Powiatu Średzkiego przestało funkcjonować wyznaczone przy OIK miejsce noclegowe przy ul. Kilińskiego 30B.

 

Celem zapewnienia mieszkańcom Powiatu Średzkiego, wymagającym pomocy w zakresie specialistycznej usługi między innymi psychologiczno - terapeutycznej ora w zależności od potrzeb - poradnictwa prawnego i socialnego oraz zapewnienia schronienia, tut. Centrum zawartło stosowne porozumienie tj.:

 

- z Powiatem OÅ‚awskim, który przyjÄ…Å‚ wykonanie zadanie pozostawania w gotowoÅ›ci oraz zapewnienia mieszkaÅ„com z terenu Powiatu Åšredzkiego bÄ™dÄ…cych w stanie kryzysu:

a) pomocy psychologicznej, terapeutycznej, poradnictwa socjalnego i prawnego,

b) w sytuacjach uzasadnionych czasowego schronienia do 3 miesięcy,

w ramach działającego Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oławie,

POIK

ul. Zamkowa 17, 55-200 OÅ‚awa  

tel. 512 12 50 50 - w godzinach 8.00-22.00 dyżur telefoniczny

e-mail: interwencja@pcpr-olawa.pl

- z Powiatem LubaÅ„skim, który przyjÄ…Å‚ wykonanie zadania polegajÄ…cego na pozostawaniu w gotowoÅ›ci oraz zapewnieniu mieszkaÅ„com z terenu Powiatu Åšredzkiego, caÅ‚odobowego, okresowego pobytu matkom z maÅ‚oletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, a także ojcom z maÅ‚oletnimi dziećmi i innym osobom sprawujÄ…cym opiekÄ™ nad dziećmi, pomocy w zakresie specjalistycznych usÅ‚ug miÄ™dzy innymi psychologiczno-terapeutycznych oraz w zależnoÅ›ci od potrzeb – poradnictwa prawnego i socjalnego,

w ramach dziaÅ‚ajÄ…cego OÅ›rodka Wsparcia – Dom dla matek z maÅ‚oletnimi dziećmi i kobiet w ciąży Pobiedna,
ul. Hetmańska 34, 59-814 Leśna

tel. 75/784-56-88

W Å›wietle powyższych informacji, informujÄ™, że w treÅ›ci porozumieÅ„ istniejÄ… zapisy, iż w przypadku brak miejsc w OÅ›rodkach, przedmiotowe Powiaty nie ponoszÄ… odpowiedzialnoÅ›ci za bark możliwoÅ›ci udzielania wsparcia.    

 


  • Facebook
  • CENTRUM WSPARCIA
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania
  • NIEBIESKA LINIA
  • Dziecko
  • NiepeÅ‚nosprawni

Newsletter