Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7.30 - 15.30 • środa 7.30 – 17.00 • piątek 7.30 – 14.00
A A A
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
24.05.2023 •
Projekt Kurs na samodzielność 2023, dofinansowany ze środków PFRON, ma na celu podnoszenie samodzielności osób niewidomych w różnych obszarach funkcjonowania. Przeznaczony jest dla osób dorosłych z całej Polski z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności wzroku.

W kolejnej edycji projektu oferujemy następujące szkolenia:

 1. Szkoła letnia (szkolenie z zakresu rehabilitacji podstawowej)
 2. Szkoła jesienna (szkolenie tematyczne z zakresu rehabilitacji średniozaawansowanej)
 3. Szkoła zimowa (szkolenie tematyczne z zakresu rehabilitacji średniozaawansowanej)
 4. Szkolenie w miejscu zamieszkania

Szczegółowe informacje na temat szkoleń dostępne poniżej.

SZKOŁA LETNIA, WARSZAWA, TERMIN: 30.07.2023 – 26.08.2023. SZKOLENIE Z ZAKRESU REHABILITACJI PODSTAWOWEJ.

Podczas czterotygodniowego zjazdu uczestnicy będą mieli uczestniczyli w zajęciach z orientacji przestrzennej (poruszanie się z białą laską), czynności życia codziennego, pisma Braille’a, skorzystają z porad stylisty oraz psychologa. Ponadto oferujemy zajęcia, podczas których będzie można nauczyć się bezwzrokowej obsługi komputera i smartfonu. Pomiędzy lekcjami znajdziemy czas na naukę relaksacji oraz zajęcia kulturalno-rozwojowe. Niedziele wypełnione będą wycieczkami mającymi na celu bezwzrokowe zapoznanie się z dobrami kultury. Codziennie rano prowadzone będą prowadzone zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej dostosowane do możliwości i potrzeb uczestników.

Dodatkowo, po zakończonym szkoleniu każdy z uczestników weźmie udział w zajęciach z zakresu orientacji przestrzennej w swoim miejscu zamieszkania oraz będą uzupełniali swoją wiedzę z zakresu użytkowania nowoczesnych technologii podczas zdalnych konsultacji z instruktorami.

Szkolenie ma pomóc w usamodzielnianiu się osób, które niedawno straciły wzrok. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy. Koszt szkolenia to 200 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOŁA JESIENNA, WARSZAWA, TERMIN: LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2023. SZKOLENIE TEMATYCZNE – UŻYTKOWANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII ORAZ ORIENTACJA PRZESTRZENNA

Dokładny termin szkolenia zostanie podany w czerwcu 2023 roku.

Podczas tygodniowego zjazdu jesiennego uczestnicy podejmą intensywną naukę korzystania z nowoczesnych technologii (komputery, smartphony, nawigacje GPS). W trakcie szkolenia prowadzone będą również codzienne zajęcia z zakresu orientacji przestrzennej i mobilności. Całe wydarzenie uzupełniać będą poranne zajęcia z gimnastyki oraz wieczorne zajęcia kulturalno-rozwojowe. Na rozpoczęcie oraz zakończenie szkolenia oferujemy zajęcia integracyjne prowadzone przez doświadczonych psychologów.

Szkolenie ma na celu pomoc osobom, które potrzebują usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z wyżej wymienionych tematów. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy.  Koszt szkolenia to 50 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOŁA ZIMOWA, TERMIN: STYCZEŃ 2024. SZKOLENIE TEMATYCZNE – ORIENTACJA PRZESTRZENNA, ZAJĘCIA KULINARNE, CZYNNOŚCI DNIA CODZIENNEGO.

Dokładny termin szkolenia zostanie podany w czerwcu 2023 roku.

Podczas tygodniowego zjazdu jesiennego uczestnicy  wezmą udział w zajęciach z zakresu: orientacji przestrzennej i mobilności (poruszanie się z białą laską), zajęciach kulinarnych, zajęciach z zakresu czynności dnia codziennego. Całe wydarzenie uzupełniać będą: zajęcia integracyjne, codzienne poranne zajęcia z gimnastyki oraz zajęcia kulturalno-rozwojowe.

Szkolenie ma na celu pomoc osobom, które potrzebują usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z wyżej wymienionych tematów. Uczestnicy szkolenia biorą w nim udział bez wsparcia asystentów osobistych. Na miejscu czeka na Was pomoc wykwalifikowanej kadry oraz wolontariuszy. Koszt szkolenia to 50 złotych.

UWAGA! W przypadku zakwalifikowania do projektu, udział w wszystkich formach wsparcia jest obowiązkowy.

SZKOLENIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

Dodatkowa rekrutacja prowadzona jest dla osób, które potrzebują wsparcia w zakresie:

 1. Orientacji przestrzennej i mobilności (poruszanie się z białą laską)
 2. Użytkowania nowoczesnych technologii (komputer, smartphone)
 3. Orientacji przestrzennej i mobilności oraz użytkowania nowoczesnych technologii

Szkolenie z orientacji przestrzennej odbywa się w miejscu zamieszkania osoby zakwalifikowanej do projektu. Szkolenie z użytkowania nowoczesnych technologii odbywa się w formie zdalnej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Kandydat wybiera rodzaj szkolenia, którym jest zainteresowany, zaznaczając odpowiednią opcję w ankiecie.

Przed wysłaniem ankiety prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi szkolenia oraz regulaminem obowiązującym na zjazdach (dostępny w załączniku). Uczestnikom szkolenia podstawowego i szkoleń tematycznych zapewniamy zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. Przyjazd na koszt własny Uczestnika. Nie przewidujemy możliwości przyjazdu z przewodnikiem.  Uczestnikom w dotarciu z dworca i na miejscu będą pomagać nasi asystenci, bądź wolontariusze.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z osobą opiekującą się projektem:

Anna Kamińska

e-mail: a.kaminska@fundacjavismaior.pl

tel.: 512 589 011

19.05.2023 •

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej ogłasza nabór na stanowisko: Główny księgowy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pracy i aplikowania.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: 

https://bip.pcpr.powiat-sredzki.pl/wakaty/372/51/Glowny_ksiegowy/

 

 

 

 

15.05.2023 •

W związku z organizowanym przez Fundacja EY konkursem "Wygraj Rodzinne Wakacje" zapraszamy do udziału wszystkie rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka z terenu naszego Powiatu. Do wygrania dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego dla całej rodziny do 5 tys. zł.! Łączna pula nagród: 50 000 zł!

 

W tegorocznej edycji konkursu należy ożywić obraz wybranego malarza/malarki. Czy ktoś z Was stanie się jedną z postaci z „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci? Którymś ze „Słoneczników” Vincenta van Gogha? A może spędzicie "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte" (Georges Seurat)? Możliwości jest wiele!

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej

 

12.05.2023 •
Klaudia Bąk •
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów na webinaria (seminaria online) organizowane w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej:

-        Webinarium CEDUR Informacyjna rola KNF i UKNF. Sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną, które odbędzie się 18 maja 2023 r. (10:00-14:10).

 

Celem webinarium jest przybliżenie roli informacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego
i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zapoznanie z zasobami informacyjnymi strony internetowej KNF, przekazanie wskazówek dotyczących możliwości weryfikacji podmiotów oferujących usługi na rynku finansowym, zapoznanie z wymogami dotyczącymi świadczenia usług na rynku finansowym.

-        Webinarium CEDUR Okazja czy oszustwo? Sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną, które odbędzie się 21 czerwca 2023 r. (10:00-14:10).

 

Celem webinarium jest zwrócenie uwagi seniorów na ryzyka związane z inwestycjami na rynku finansowym, uwrażliwienie na ryzyko oszustw oraz przybliżenie roli informacyjnej
i edukacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

W celu uczestnictwa w webinariach niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniach uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację. Szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości
z zaproszeniem na spotkanie. Formularz zgłoszeniowy na każde spotkanie będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium.

Udział w webinariach jest bezpłatny.

 

 

27.04.2023 •
 W dzisiejszych czasach Internet to nie tylko miejsce szybkiego pozyskiwania informacji, ale także nawiązywania kontaktów, relacji, otrzymywania życzliwych porad. Dzięki uruchomieniu platformy GiveAndGetHelp.com również w języku ukraińskim, osoby posługujące się tym językiem, mogą uzyskać darmową pomoc psychologiczną oraz wsparcie od innych użytkowników serwisu. W serwisie dostępny jest również dział z newsami i poradami w języku ukraińskim. To kolejny krok w rozwoju platformy GiveAndGetHelp.com.

Czym jest GiveAndGetHelp.com?

GiveAndGetHelp.com to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. To bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Serwis działa już od 2018 roku i zgromadził społeczność liczącą ponad 20 tysięcy użytkowników.

 

GiveAndGetHelp.com oferuje różne anonimowe grupy wsparcia online służące wymianie myśli i doświadczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko opowiedzenie swojej historii w całości, czasami po raz pierwszy. To też poczucie bycia zrozumianym i akceptowanym takim jakim się jest, z ciężarem własnych przeszłych doświadczeń i przeżyć. To również wsparcie w rozwiązywaniu codziennych trudności razem z innymi, którzy mieli podobne wspomnienia. Niewątpliwie, jednoczesne otrzymywanie i dawanie wsparcia innym osobom należącym do społeczności o podobnych przeżyciach, buduje więź, której osoby przeżywające kryzys często nie są w stanie podtrzymywać na żywo. Dodatkowo portal obejmuje czat, za pomocą którego można bezpośrednio napisać prywatną wiadomość skierowaną do użytkownika, z którym chcemy porozmawiać. Przy portalu na stałe współpracuje kilkunastu psychologów, którzy odpowiadają na indywidualne wiadomości i pytania zadawane w poszczególnych grupach.

W działaniach mających na celu wsparcie zdrowia psychicznego bardzo ważne jest poczucie anonimowości. Dlaczego? Anonimowość dodaje odwagi, by się otworzyć i uzewnętrznić prawdziwe uczucia, by zrobić pierwszy krok w stronę zmiany w swoim życiu. Sprzyja również otwartości oraz skupieniu na relacjach z innymi użytkownikami. Z tego powodu jedynymi obowiązkowymi danymi wymagającymi podczas rejestracji, jak również przez cały okres korzystania z portalu, jest e-mail i nazwa użytkownika (nick).

 

Jak działa wersja ukraińska? 

Ukraińska odsłona GiveAndGetHelp.com/ua to już druga wersja językowa, która dostępna jest w serwisie. Każda z nich to oddzielna witryna, która rozwija się indywidualnie i odpowiada na potrzeby swoich użytkowników. Do platformy przypisani są ukraińskojęzyczni moderatorzy i specjaliści, by w kompleksowy sposób realizować nasze wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach życiowych.

 

GiveAndGetHelp.com/ua - niesiemy pomoc również uchodźcom z Ukrainy    

 

Wybuch wojny w Ukrainie, to przede wszystkim wielki dramat ukraińskiego społeczeństwa i masowa ucieczka przed śmiercią. Dla milionów uchodźców to właśnie Polska stała się schronieniem, a Polacy udowodnili całemu światu, że potrafią nieść pomoc humanitarną w sposób pełny i odpowiedzialny. 

 

Odpowiadając na potrzeby uchodźców uruchomiliśmy wersję ukraińską portalu, to tu na potrzebujących wsparcia czekają tematyczne grupy wsparcia, czat oraz psycholog, do którego można napisać wiadomość lub zadać pytanie na grupach. Na stronie dostępne są również artykuły o tematyce psychologicznej, zawierające zbiór odpowiedzi na najbardziej aktualne tematy, poruszane przez kobiet z Ukrainy podczas konsultacji oraz warsztatów.

 

Więcej informacji o GiveAndGetHelp.com: https://giveandgethelp.com/ua

 

Więcej informacji o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl  

 

*** 

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest lokalną polską organizacją, Należy do międzynarodowej sieci ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i ewakuacje. Fundacja ADRA Polska przy wsparciu organizacji CARE prowadzi także schroniska dla uchodźców z Ukrainy i Centra Integracyjne dla Cudzoziemców, zlokalizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

 

 

Сьогодні Інтернет – це не тільки місце, де можна швидко отримати інформацію, а й налагодити контакти, стосунки, отримати доброзичливу пораду. Завдяки запуску платформи GiveAndGetHelp.com також українською, люди, які використовують цю мову, можуть отримати безкоштовну психологічну допомогу та підтримку від інших користувачів сайту. Також на сайті є розділ з новинами та короткі статті українською мовою. Це черговий крок у розвитку платформи GiveAndGetHelp.com.

 
Що таке GiveAndGetHelp.com (польська версія сайту)?

GiveAndGetHelp.com - це абсолютно безкоштовний і анонімний портал для людей, які шукають допомоги та взаєморозуміння. Це безпечний простір, де ви та інші можете боротися з депресією, залежністю та іншими життєвими кризами. Сервіс працює з 2018 року і зібрав спільноту з понад 20 000 користувачів.

GiveAndGetHelp.com пропонує різноманітні анонімні онлайн-групи підтримки для обміну думками та досвідом, підтримки саморозвитку та покращення психічного здоров’я. Активна участь у групі – це не лише про те, щоб розповісти свою історії повністю, іноді вперше. Це також відчуття того, що тебе розуміють і приймають таким, який ти є, з тягарем власного минулого досвіду та випробувань. Це заразом підтримка у вирішенні повсякденних труднощів разом з іншими, хто мав подібні спогади. Безсумнівно, одночасне отримання та надання підтримки іншим людям, що належать до спільноти з подібним досвідом, створює взаємозв’язок, який люди в кризі часто не можуть підтримувати у реальному житті. Крім того, на порталі є чат, де ви можете безпосередньо написати приватне повідомлення користувачеві, з яким хочете поговорити. На сайті на вас чекають кільканадцять психологів, які відповідають на повідомлення та запитання в тематичних групах.

У заходах, спрямованих на підтримку психічного здоров'я, почуття анонімності є дуже важливим. Чому? Анонімність дає вам сміливість відкритися та висловити свої справжні почуття, зробити перший крок до змін у своєму житті. Це також сприяє відкритості та зосередженості на стосунках з іншими користувачами. З цієї причини єдиними обов’язковими даними під час реєстрації, а також протягом усього періоду користування сайтом є електронна пошта та ім’я користувача (нік).

Як працює українська версія?

Українська версія GiveAndGetHelp.com/ua є другою мовною версією на сайті. Кожен з них (версія українська і польська) є окремим веб-сайтом, який розвивається індивідуально та відповідає потребам своїх користувачів. Для комплексної реалізації нашої підтримки в найскладніших життєвих ситуаціях на сайті працюють україномовні модератори та спеціалісти.

GiveAndGetHelp.com/ua - ми також допомагаємо вимушено переселеним людям з України

Початок війни в Україні – це насамперед велика драма українського суспільства і масова втеча від смерті. Для мільйонів біженців Польща стала прихистком, а поляки довели всьому світу, що можуть повноцінно та відповідально надавати гуманітарну допомогу.

Відповідаючи на потреби переселенців, ми запустили українську версію порталу. Тут на тих, хто потребує підтримки, чекають тематичні групи підтримки, чат і психолог, якому можна написати повідомлення або поставити запитання в групах. На сайті також є статті з психології, що містять відповіді на найактуальніші теми, які піднімали жінки з України під час консультацій та майстер-класів.

Більше інформації про GiveAndGetHelp.com: https://giveandgethelp.com/ua

Більше інформації про Фонд ADRA Polska: www.adra.pl  

*** 

Фонд ADRA Polska – благодійна громадська організація, створена у 2009 році. Це місцева польська організація, яка входить до міжнародної мережі ADRA, яка зараз діє в 118 країнах. Його метою є допомога нужденним через діяльність у сфері освіти, охорони здоров’я, організації життєдіяльності, а також розвиток і гуманітарна допомога в районах, які постраждали від стихійних лих. Міжнародний характер організації дозволяє їй діяти швидко та ефективно. З першого дня війни в Україні Фонд підтримує постраждалих, організовуючи гуманітарні транспорти та евакуацію. Фундація ADRA Polska за підтримки організації CARE також керує притулками для біженців з України та Центрами інтеграції для іноземців у Бидгощі, Вроцлаві, Катовіцах, Варшаві, Любліні та Зеленій Гурі.

 

 

 

 

 
19.04.2023 •
 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Środzie Śląskiej informuje,

że w okresie wakacji 2023 r. zorganizowane zostaną dwa turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników.

 
 
 
14.04.2023 •
Klaudia Bąk •
Program Pomocy Dzieciom jest skierowany do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Jest to program pomocy kierowany do  rodzin deklarujących gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności.

Celem jest

·     Trwała poprawa sytuacji życiowej rodzin, które opiekują się dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym oraz znajdują się w trudnej sytuacji finansowej

·     Wspieranie rodzin gotowych aktywnie działać i przy pomocy stypendium dążyć ku trwałej poprawie sytuacji życiowej

·     Wspólne przezwyciężanie sytuacji bytowych spowodowanych niedostatkiem, który utrudnia opiekę nad potrzebującym dzieckiem

Chcemy pomóc tym, którzy ze swym cierpieniem i ogromnymi problemami pozostają osamotnieni, nie potrafią sami przebić się do opinii publicznej z apelem o pomoc. W tym celu tworzymy fundusz pomocy stypendialnej tak, aby zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących.


Wniosek może złożyć każda rodzina, która:

·        Opiekuje się dzieckiem, które nie skończyło 25 roku życia, znajdującym się w ciężkim stanie klinicznym tzn. wymagającym całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych
i pielęgnacyjnych

·        Znajduje się w trudnej sytuacji materialnej

·        Jest gotowa na podejmowanie działania w celu poprawy sytuacji rodziny

Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin. Jest ono przyznawane na okres jednego roku z możliwością kontynuacji. Przyznane świadczenie pieniężne (stypendium) nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych  w ten sposób środków decyduje rodzina.

Wnioski przyjmujemy do dnia 7 maja 2023 roku
Wszystkie informacje na stronie internetowej:  
www.dla-dzieci.spes.org.pl

 


Stowarzyszenie SPES
Organizacja Katolicka ∙ Organizacja Pożytku Publicznego

1,5% KRS: 00000 14574

Katowice ul. Kościuszki 46/3

www.spes.org.pl e-mail: spes@spes.org.pl

 

 

 • Facebook
 • CENTRUM WSPARCIA
 • Antydepresyjny Telefon Zaufania
 • NIEBIESKA LINIA
 • Dziecko
 • Niepełnosprawni

Newsletter